Znaczenie imienia Mikołaj
Udostępnij obrazek:Pochodzenie imienia Mikołaj
Mikołaj to imię pochodzenia greckiego (Nikólaos) od słów nike (zwycięstwo) i laos (lud). Oznacza tego, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu.
Znaczenie imienia Mikołaj
Duża pewność siebie, pracowitość i konsekwencja w działaniu zapewniają Mikołajowi sukcesy zawodowe. Mikołaj potrafi być bowiem pedantem do szpiku kości, czym nie raz drażni ludzi wokół. Posiada też niepodważalny urok. Nie zastanawia się nad sensem istnienia, ani metafizyką życia – podąża prostą drogą. Z miejsca pomaga innym.
Rodzina i miłość
Jedynie ze sferą seksualną może mieć problemy, gdyż wszelkie przejawy miłości cielesnej są u niego silnie powiązane z psychiką.Drugą pasją po pracy jest dla Tomka rodzina. Od młodych lat jest wrażliwy na wdzięki niewieście. Z reguły bywa dobrym partnerem, o ile druga strona dzielnie zniesie wieczne przytyki, uszczypliwe uwagi i uzbroi się w cierpliwość. Mikołaj spokojnie i w odpowiedzialny sposób poszukuje partnerki na całe życie.
Życie towarzyskie
To niezwykle ostrożny w postępowaniu i nieufny w stosunku do nowości mężczyzna. Dzięki temu jest lubiany i cieszy się sporym zaufaniem. Potrafi odegrać każdą rolę, nawet stwarzać pozory niezwykle nieśmiałego. Kocha zmiany i podróże, a w towarzystwie pragnie przede wszystkim imponować i stać w centrum wydarzeń. Rzadko popada w konflikty i spory.
Praca i kariera zawodowa
Mikołaj ma duszę artysty, silnie rozwiniętą wyobraźnię twórczą i potrzebę swobody. Jest waleczny i głośny. Działa impulsywnie i z charyzmą, nieustannie przebywając w stanie intelektualnego niepokoju. Nie lubi także pośpiechu.Mikołaj obdarzony został inteligencją zarazem analityczną jak i syntetyczną, dzięki czemu bardzo szybko orientuje się w przyczynach i skutkach stawianych przed nim zadań.
Predyspozycje zawodowe
Mikołaj aby być zadowolonym z wykonywanej pracy musi mieć jasno wytyczone zadania i możliwość ich realizacji. Sprawdzi się jako biznesmen, menedżer, lekarz, notariusz bądź sędzia.
Imieniny
Mikołaj imieniny obchodzi 1, 14 lutego, 21 marca, 9, 19 maja, 2, 18 czerwca, 9 lipca, 10, 25 września, 13 października, 12, 13 listopada, 6 grudnia.
Patroni
Św. Mikołaj, biskup Miry (dzisiejsze Demre). Urodzony w 270 roku. Od dziecka cechowała go wielka wrażliwość na nieszczęście i biedę ludzką. Po wczesnej śmierci rodziców odziedziczył wielki majątek. Zaczął dyskretnie i anonimowo pomagać potrzebującym. Szczególnie dzieci obdarowywał drobnymi podarunkami. Zmarł w 352 roku. Na Zachodzie kult Św. Mikołaja nasilił się po przeniesienia jego relikwii do Bari we Włoszech w 1087 r. Tradycyjnie już w dniu jego święta ludzie obdarowują się upominkami, wspominając dobroć biskupa. Jest patronem wielu zawodów lecz znany jest głównie jako patron dzieci. Św. Mikołaj I Wielki, papież. Rządził w latach 858–867. Wyróżniał się wrażliwością na biedę, chorobę i cierpienie. Św. Mikołaj z Flúe, żył w latach 1417–1487. Niespodziewanie postanowił zostać pustelnikiem. Od roku 1367 aż do śmierci żywił się tylko komunikantami. Św. Mikołaj z Tolentino, kaznodzieja (1245–1305). Uważany był za cudotwórcę.
Odmiany imienia Mikołaj
Mikołajek, Mikołaszko, Mikołaś, Mikołka, Mikoś, Mikunio, Mikuś
Formy obcojęzyczna
Nicolaus (łac.), Nicholas (ang.), Nikolaus, Nickel, Claus, Klaus (niem.), Nicolas (fr.), Nicolas (hiszp.), Nicolo, Nicola, Cola (wł.), Nikolaj (ros.), Mikoláš, Mikuláš, Nikola, Nikolas (czes.), Mikuláš, Mikloš, Nikola (słowac.), Nikola, Niko (połud.-słow.), Nikola, Kole (mac.), Niklavž (słoweń.)
Nazwiska od imienia Mikołaj
Mikol, Mikolasz, Mikolicz, Mikolski, Mikoł, Mikołacz, Mikołajak, Mikołajczak, Mikołajczyk, Mikołajec, Mikołajek, Mikołajewicz, Mikołajewski, Mikołajko, Mikołajski, Mikołak, Mikołasz, Mikołaszek, Mikołaszewicz, Mikołek, Mikołów
Znani imiennicy
Mikołaj Kopernik – polski astronom (19 II 1473 – 24 V 1543) Mikołaj Krzysztof Radziwiłł – książę, marszałek wielki litewski (2 VIII 1549 – 28 II 1616) Mikołaj Potocki – hetman wielki koronny Mikołaj Rej – ojciec polskiej literatury (4 II 1505 – 9 lub 10 1569) Mikołaj Sęp Szarzyński – poeta polski (1550 – 1581) Mikołaj Trąba – pierwszy prymas polski Niki Lauda – właściwie Andreas Nikolaus Lauda, austriacki kierowca rajdowy Nikola Tesla – amerykański naukowiec pochodzenia chorwackiego (1856–1943) Nicolas Sarkozy – prezydent Francji Nikołaj Gogol – pisarz rosyjski (1 IV 1809 – 4 III 1852) Nikołaj Siemionow – rosyjski fizykochemik, laureat Nagrody Nobla (15 IV 1896 – 25 IX 1986) Nikołaj Wałujew – pięściarz rosyjski, mistrz świata WBA
Przysłowia
Na świętego Mikołaja ciekawość się podwaja: Panny patrzą pod poduszkę, czy tam nie ma jakiej duszki, a chłopczyki wprzód macają, jaki towar dla się mają. Gdy śnieg pada mówią, że święty Mikołaj brodą trzęsie. Na Mikołaja porzuć wóz i zaprzęż sanie. Bieda w kraju, Mikołaju. Święty Mikołaj rządzi wilkami. Święty Mikołaj wilkom pyski na kłódki zamyka.
Szczęśliwy kolor, liczba, kamień
Czerwony, 8, granat